Instrumento konstrukcija
Maišas (dumplės, oro rezervuaras) daromas iš ožkos, avies, šuns, kiškio, triušio kailio arba neperpjauto avies skrandžio. Kailis išdirbamas ir susiuvamas plaukais į išore arba vidų. (Dabartiniuose dudmaišiuose dažniausiai naudojama oda be plaukų)
Melodinė birbynė (ragelis, dūdelė, birbynė, pipynė, rėksnė, čypla, siauda, guda, žaleika. svirelė, vamzdelis, sopelka) dažniausiai gaminama iš kietmedžio (obels, klevo) dažniausiai sutinkama D arba G tonacijoje. Garsas išgaunamas liežuvėlio virpesių dėka. Liežuvėlis anksčiau buvo gaminamas iš dirvinės nendrės, dabar iš bambuko medienos, siūlais arba gumele pritvirtinamas prie uosinio ar klevinio mundštuko. Atvirajame birbynės gale įtvirtinamas iš obels ar pušies išskobtas ragas - rezonatorius.
Burdonas (burdoninė dūda, ūkas, ragaunia, triūba, bosas, didysis ragas, didžioji sopelka) dažniausiai gaminama iš uosio. Dūdmaišis gali turėti nuo vieno iki trijų burdonų. Pirmas (arba vienintelis) burdonas derinamas kvarta žemiau negu pagrindinis melodinės birbynės garsas. Antrasis vamzdis ilgesnis - kvinta žemiau, negu pirmasis. Trečiasis - pirmąjį vamzdį dubliuoja oktava žemiau. Dūdmaišių burdonai derinimo sumetimais gaminami iš dviejų įstumiamų vienas į kitą dalių. Atvirasis burdoninio vamzdžio galas taip pat puošiamas skobtiniu riestu, platėjančiu ragu - rezonatoriumi.
Pav. 1 iš 10 | « Atgal - Pirmyn » |
Burdonai ir ragelis pagražinamas geometriniais augaliniais ornamentais, žiedais, inkrustuojami metalu (alavu arba švinu).
Pūtiklis (pūstukas, pūteklis)- medinis vamzdelis skirtas orui į maišą pūsti. Įtaisomas maišo viršuje (viduryje). Gaminamas iš kieto, nebrinkstančio nuo drėgmės medžio - klevo arba uosio. Kad pripūstas į dumples oras negalėtu pro pūtiklį išeiti atgal, jo galo ertmė vienu vinuku užkalama odos gabalėliu, sudarančiu vožtuvą. Pripūstas oras jį spaudžia prie pūstuko ertmės iš vidaus, neleisdamas sau išeiti.